منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • برنامه آنتی ویروس چیست و چگونه کار می کند؟

برنامه آنتی ویروس چیست و چگونه کار می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
برنامه آنتی ویروس چیست و چگونه کار می کند؟

شناسایی و حذف بدافزار

هر برنامه آنتی ویروس باید بتواند انواع مختلف ویروس ها و بدافزارها را به صورت فشرده و غیرفشرده شناسایی کند. بنابراین اولین و مهمترین عامل تعیین کننده در انتخاب یک آنتی ویروس خوب، تشخیص انواع ویروس ها توسط برنامه آنتی ویروس است.

دیواره آتش

یکی دیواره آتش یا یک فایروال قدرتمند به شما کمک می کند از خود در برابر تهدیدات ورودی محافظت کنید. تعداد کمی از برنامه های آنتی ویروس می توانند امنیت سیستم را پس از از بین بردن تمام تهدیدات با استفاده از فایروال تضمین کنند. (فایروال ها نیز یک لایه حفاظتی هستند که علاوه بر استفاده در سیستم های شبکه سازمانی، در سیستم های شخصی نیز قابل استفاده هستند.)

ویروس ها را اسکن کنید

یکی دیگر از ویژگی های یک برنامه آنتی ویروس خوب، اسکن خودکار در فواصل زمانی معین است، در واقع یک آنتی ویروس خوب باید به طور خودکار در فواصل زمانی معین، ویروس ها را اسکن کند تا مطمئن شود که سیستم در برابر همه تهدیدات در امان است. این به شما کمک می کند تا هرگونه تهدید جدیدی که وارد رایانه شما شده است را ردیابی کنید.

حفاظت از هویت

سارقان آنلاین با استفاده از ترفندها، دسترسی آسان تری به هویت افراد شناخته شده و ناشناس دارند و از این اطلاعات برای منافع شخصی استفاده می کنند. بنابراین یک برنامه آنتی ویروس خوب باید هر بار که اطلاعات کارت اعتباری یا حساب بانکی خود را به صورت آنلاین وارد می کنید، بررسی و وارد کنید. در این صورت سیستم شما ایمن خواهد بود.

آرشیو کردن

هنگامی که رایانه شما مورد حمله قرار می گیرد، بهتر است یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. هر آنتی ویروس به طور پیش فرض دارای این ویژگی است و در صورت برطرف شدن مشکلات به شما کمک می کند تا این نسخه پشتیبان را بازیابی کنید.

حفاظت از ایمیل

ایمیل ها ممکن است حاوی ویروس باشند (مخصوصا ایمیل هایی با پیوست). گاهی اوقات باز کردن یک ایمیل یا پیوست آن می تواند مهم ترین عامل آسیب رساندن به رایانه شما باشد. در این حالت، آنتی ویروس از رایانه شما در برابر قربانی شدن اسکن ها و برنامه های فیشینگ محافظت می کند.

حفاظت از شبکه های اجتماعی

امروزه با رشد فضای مجازی افراد زیادی از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک یا توییتر استفاده می کنند. همانطور که می دانید کاربر برای استفاده از این برنامه ها ابتدا نیاز به استفاده از فیلترها و پروکسی های مختلف دارد و ثانیاً آنها را چندین بار در روز باز و بسته می کند. این باعث می شود هکرها ویروس یا بدافزار را به رایانه یا دستگاه شما وارد کنند. بنابراین، یک برنامه آنتی ویروس خوب باید تقلب را شناسایی کند فیشینگ ارسال اخطار به کاربر از طریق فیس بوک یا یک پیوند مخرب در توییتر (یعنی سایت هایی با آدرس هایی مشابه آدرس های موجود در شبکه های اجتماعی که با وارد کردن آنها به افراد مخرب اجازه می دهیم فایل های بدافزار را به سیستم ما وارد کنند).