منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • شبکه چیست – معرفی کامل شبکه های کامپیوتری و قطعات آنها

شبکه چیست – معرفی کامل شبکه های کامپیوتری و قطعات آنها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شبکه چیست - معرفی کامل شبکه های کامپیوتری و قطعات آنها

شبکه چیست؟

شبکه های کامپیوتری اساس ارتباطات فناوری اطلاعات هستند. آنها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند انواع مختلفی از شبکه ها را پوشش دهند. در تعریف شبکه رایانه ای، مجموعه ای از رایانه ها و تجهیزات موجود در یک شبکه است که به یکدیگر متصل هستند تا بتوانند اطلاعات را به اشتراک بگذارند. اولین نمونه‌های شبکه‌های کامپیوتری به دهه 1960 بازمی‌گردد، اما از آن زمان تا کنون بسیار پیشرفت کرده‌اند.

شبکه ها چه می کنند؟

شبکه های کامپیوتری برای انجام تعداد زیادی کار از طریق اشتراک گذاری اطلاعات استفاده می شوند. برخی از مواردی که شبکه ها برای آنها استفاده می شوند عبارتند از:

 • از طریق ایمیل، ویدئو، پیام‌رسانی فوری و روش‌های دیگر ارتباط برقرار کنید
 • اشتراک تجهیزاتی مانند پرینتر، اسکنر و دستگاه کپی
 • اشتراک گذاری فایل ها
 • نرم افزار و برنامه های کاربردی را در سیستم های راه دور به اشتراک بگذارید
 • به کاربران وب اجازه می دهد به راحتی به اطلاعات دسترسی پیدا کرده و ذخیره کنند

انواع شبکه ها

انواع شبکه ها چیست؟ انواع مختلفی از شبکه ها وجود دارد که می توانند برای اهداف مختلف و توسط افراد و سازمان های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا برخی از انواع شبکه هایی که ممکن است با آنها روبرو شوید آورده شده است:

 • شبکه های محلی (LAN
  شبکه محلی یا LAN شبکه ای است که کامپیوترها را در یک منطقه محدود به هم متصل می کند. این می تواند در مدرسه، اداره یا حتی خانه باشد.
 • شبکه های شخصی (PAN
  شبکه شخصی شبکه ای است که بر اساس فضای کاری یک فرد است. دستگاه یک مرکز یک شبکه با سایر دستگاه های متصل به آن است. شبکه های شخصی بی سیم نیز وجود دارد.
 • شبکه های خانگی (HAN
  یک LAN خانگی دستگاه ها را در یک محیط خانه متصل می کند. این می تواند شامل رایانه های شخصی، تبلت ها، گوشی های هوشمند، چاپگرها، تلویزیون ها و سایر دستگاه ها باشد.
 • شبکه های گسترده (WAN
  این الگو یک شبکه گسترده است که یک منطقه جغرافیایی بزرگتر، معمولاً بیش از یک کیلومتر در شعاع را پوشش می دهد.
 • شبکه های پردیس
  شبکه پردیس یک LAN یا مجموعه‌ای از شبکه‌های محلی متصل به هم است که توسط یک سازمان دولتی، دانشگاه، شرکت یا سازمان‌های مشابه، معمولاً در مجموعه‌ای از ساختمان‌ها که نزدیک به هم هستند، استفاده می‌شود.
 • شبکه های متروپولیتن (MAN
  شبکه های متروپولیتن الگویی هستند که در منطقه ای به اندازه یک کلان شهر گسترش می یابند. MAN مجموعه ای از شبکه های محلی متصل به هم در یک شهر است که می تواند به یک شبکه WAN متصل شود.
 • شبکه های خصوصی شرکتی
  یک شبکه خصوصی شرکتی توسط یک شرکت برای اتصال سایت های مختلف خود استفاده می شود تا مکان های مختلف بتوانند منابع را به اشتراک بگذارند.
 • شبکه های اینترنتی
  شبکه های مختلف برای ایجاد یک شبکه بزرگتر به هم متصل می شوند. ساختمان اینترنتی اغلب برای توصیف ساخت یک شبکه بزرگ جهانی استفاده می شود. تعریف اینترنت هم همین است.
 • شبکه های ستون فقرات (BBN)
  ستون فقرات بخشی از شبکه است که بخش های مختلف را به هم متصل می کند و مسیری را برای تبادل اطلاعات فراهم می کند.
 • شبکه های جهانی (GAN)
  شبکه جهانی یک شبکه جهانی است که شبکه های سراسر جهان مانند اینترنت را به هم متصل می کند.

طراحی شبکه

شبکه های کامپیوتری می توانند طرح های مختلفی داشته باشند. دو شکل اصلی استفاده شده عبارتند از مدل های مشتری/سرور و همتا به همتا. شبکه های سرور/مشتری دارای سرورهای ذخیره سازی متمرکزی هستند که توسط کامپیوترها و کلاینت ها قابل دسترسی هستند. در طراحی نظیر به نظیر، آنها دستگاه هایی دارند که از عملکردهای مشابه پشتیبانی می کنند. این مدل بیشتر در خانه ها رایج است، در حالی که شبکه های سرور/مشتری احتمالاً توسط شرکت ها و سازمان ها استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: طراحی شبکه

طراحی شبکه

انواع ارتباطات شبکه چیست؟

انواع مختلفی از اتصالات شبکه وجود دارد که به نحوه اتصال عناصر یک شبکه به یکدیگر اشاره دارد. توپولوژی ها برای اتصال کامپیوترها استفاده می شوند. در زیر خواهیم دید که مدل های مختلف شبکه توپولوژیکی چیست و روش های آنها چیست.

توپولوژی ستاره

این روش یکی از پرکاربردترین مدل ها در شبکه های محلی می باشد. از یک نقطه مرکزی در توپولوژی ستاره، کابل های شبکه به هر کامپیوتر موجود در شبکه متصل می شوند. هر کامپیوتر موجود در شبکه یک اتصال مستقل به هاب شبکه دارد و در صورت قطع شدن اتصال، تاثیری بر بقیه شبکه نخواهد داشت. از معایب این مدل می توان به حجم زیاد کابل استفاده شده اشاره کرد. این هاب می تواند یک سوئیچ یا یک نقطه دسترسی باشد.

توپولوژی ستاره
توپولوژی خط یا اتوبوس

توپولوژی خط یا توپولوژی اتوبوس

در این توپولوژی یک کابل تمام کامپیوترها را به هم متصل می کند. اطلاعات آخرین گره در شبکه باید از هر کامپیوتر متصل عبور کند. سیم کشی کمتری در این سیستم مورد نیاز است، اما باید از مشکلات این مدل شبکه آگاه باشید. اگر کابل قطع شود، همه کامپیوترها اتصال خود را قطع می کنند.

توپولوژی حلقه

این الگو یک پیکربندی شبکه است که در آن پیوندها یک مسیر دایره ای ایجاد می کنند. هر دستگاه در شبکه به دو دستگاه دیگر مانند یک دایره متصل است. این مجموعه به شبکه حلقه معروف است.

در یک شبکه حلقه، بسته های داده از یک دستگاه به دستگاه دیگر می روند تا زمانی که به مقصد برسند. در اکثر توپولوژی های حلقه، بسته ها فقط مجاز به حرکت در یک جهت هستند که شبکه حلقه یک طرفه نامیده می شود. در برخی دیگر داده ها می توانند در هر دو جهت حرکت کنند که به عنوان دو جهته شناخته می شود.
نقطه ضعف اصلی توپولوژی حلقه این است که اگر هر پیوندی در حلقه از بین برود، کل شبکه تحت تأثیر قرار می گیرد.

توپولوژی حلقه
پروتکل های شبکه

پروتکل های شبکه

پروتکل های شبکه زبان هایی هستند که توسط دستگاه های کامپیوتری برای برقراری ارتباط استفاده می شوند. پروتکل هایی که شبکه های کامپیوتری پشتیبانی می کنند راه دیگری برای تعریف و گروه بندی آنها ارائه می کنند. شبکه ها می توانند بیش از یک پروتکل داشته باشند و هر کدام می توانند برنامه های مختلفی را پشتیبانی کنند. پروتکل های رایج مورد استفاده عبارتند از TCP/IP که بیشتر در اینترنت و شبکه های خانگی رایج است.

شبکه های سیمی و بی سیم

بسیاری از دستگاه ها می توانند با شبکه های سیمی و بی سیم کار کنند. با این حال، در سال های اخیر، فناوری بی سیم رشد کرده و بسیار محبوب شده است. وای فای و سایر فناوری های بی سیم به گزینه ای ارجح برای ساخت شبکه های کامپیوتری تبدیل شده اند.

یکی از دلایل این امر این است که شبکه های بی سیم می توانند به راحتی از انواع دستگاه های بی سیم که در طول سال ها محبوب شده اند مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها پشتیبانی کنند. شبکه های تلفن همراه اکنون در حال گسترش هستند و به عنوان یک نوع شبکه بی سیم در نظر گرفته می شوند.

توپولوژی خط یا اتوبوس

منبع: مهندس میدان