منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پشتیبان گیری از داده ها – روش های پشتیبان گیری از داده ها

پشتیبان گیری از داده ها – روش های پشتیبان گیری از داده ها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پشتیبان گیری از داده ها - روش های پشتیبان گیری از داده ها

پشتیبان گیری از اطلاعات چیست و اهمیت آن

هر شرکت یا سازمان اطلاعات متفاوتی در زمینه های مختلف دارد. این حوزه ها می توانند حسابداری مالی، حقوقی، پرسنلی، اطلاعات مشتری یا مدل های دیگر باشند. این داده ها در طول زمان تولید و ذخیره می شوند و از ارزشمندترین منابع هر مجموعه هستند. پشتیبان گیری از داده ها برای محافظت از این داده ها انجام می شود.

اطلاعات موجود در سیستم ها ممکن است به دلایل مختلفی از بین برود که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم و روش هایی را برای مقابله با آنها در نظر می گیریم. اکنون تمام داده های ما را دودی شده و در هوا به صورت یکجا در نظر بگیرید. نتیجه ماه ها یا سال ها کار در سیستم ها ذخیره می شود. منابعی که اهمیت مالی بالایی دارند از دست خواهند رفت. این یک کابوس واقعی است.

خوشبختانه برای جلوگیری از این مشکل، روش های مختلف پشتیبان گیری وجود دارد که به راحتی از طریق شبکه و استقرار آفلاین قابل پیشگیری است.

دلایل از دست دادن اطلاعات

داده های ما ممکن است به دلایل مختلفی از بین برود که در زیر به آنها می پردازیم.

از دست رفتن داده ها

مشکلات سخت افزاری

این به دلیل خطاهای سخت افزاری است. ضبط هارد دیسک یکی از مهمترین عوامل است. نوسانات برق باعث ایجاد مشکل در قطعات سخت افزاری و عوامل مرتبط با تجهیزات در این بخش می باشد.

ویروس ها و باج افزارها

این شایع ترین علت از دست دادن اطلاعات است. ویروس ها به دلایل مختلفی تولید می شوند و با نفوذ به کامپیوتر همه فایل ها را حذف می کنند. باج افزار که در حال افزایش است، داده ها را قفل می کند. برای دریافت آن باید به هکر پول پرداخت کنید و متأسفانه این فرآیند آنقدر پیچیده است که راه دیگری برای بازگرداندن آن وجود ندارد. با اجرای یک برنامه آنتی ویروس مناسب می توان تا حد زیادی از این امر جلوگیری کرد، اما هرگز نمی تواند تضمینی کامل باشد.

توسط کاربر حذف شد

این کار هم عمدی و هم ناخواسته انجام می شود. کاربر ممکن است به طور تصادفی فایلی را که وجود آن الزامی است حذف کند. همچنین، خصومت نیروهای داخلی یا شخص خارجی ممکن است باعث حذف فایل های ما شود.

در تمام این موارد فایل های ما از بین می روند و آسیب های جبران ناپذیری دریافت می کنیم.

اولین قدم ایجاد مکان پشتیبان است که ابتدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات

تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات

هارد دیسک و فلش مموری

در این مدل اطلاعات روی هارد اکسترنال ذخیره می شود. این دستگاه عمدتا برای مدل دستی استفاده می شود. اگر به طور دائم به سیستم متصل باشد، در صورت آلوده شدن نیز آلوده می شود. بنابراین برای خودکار نمی تواند خیلی مفید باشد. فلش مموری نیز ظرفیت های متفاوتی دارد. سرعت استفاده و قیمت مناسب باعث محبوبیت استفاده از آن شد. این دستگاه نیز شرایطی مشابه هارد اکسترنال دارد.

دستگاه نوری

سی دی و دی وی دی از این دسته هستند. این روش دارای محدودیت مکانی است. به عنوان مثال، یک DVD دارای ظرفیت 4.7 گیگابایت است. احتمال آسیب دیدن DVD نیز در طول زمان زیاد است. مزیت این روش عدم امکان معرفی ویروس یا حذف اطلاعات است. توجه داشته باشید در زمان سوختن باید بسته باشد.

ذخیره سازی شبکه

ذخیره‌سازی متصل به شبکه یا NAS یک دستگاه سخت‌افزاری است که در یک شبکه محلی مستقر می‌شود. این تجهیزات دارای تنوع در تعداد هارد، قدرت سخت افزاری و پشتیبانی از حملات مختلف می باشد. ابتدا ظرفیت مورد نیاز را محاسبه کرده و بر این اساس به تعداد هارد با ظرفیت مورد نیاز خریداری می کنیم. سپس با تنظیمات لازم آن را وارد مدار می کنیم.

ذخیره سازی شبکه

شبکه فضای ذخیره سازی یا SAN، یک شبکه پرسرعت است که در آن سرورها به منابع یکپارچه سطح بلوک دسترسی دارند. این مدل عملکرد منابع را افزایش می دهد به طوری که چندین سرور می توانند از منابع آن به طور همزمان استفاده کنند. سرورها این منابع را محلی برای خود می بینند. روش های مختلف اتصال مانند فیبر نوری باعث افزایش سرعت عمل می شود. این روش هزینه بالایی دارد و برای سازمان های بزرگ مقرون به صرفه است.

سرور و کامپیوتر

یک سرور یا حتی یک کامپیوتر می تواند به مکانی برای ذخیره داده ها تبدیل شود. این روش را می توان با استفاده از سیستم عامل های مختلف پیاده سازی کرد. البته مدل های غیر ویندوزی ترجیح داده می شوند. اگر ویروس یا باج افزاری به شبکه نفوذ کند، با توجه به اینکه اکثر آنها برای ویندوز نوشته شده اند، سیستم عامل هایی مانند لینوکس و یونیکس امن می مانند.

نوار کاست

یکی از مطمئن ترین روش ها استفاده از نوار درایو است. در این روش از نواری استفاده می شود که مانند نوار کاست های قدیمی عمل می کند. نوارها داخل درایو قرار می گیرند و اطلاعات روی آن ذخیره می شود. نوارهایی که برای این منظور ساخته شده اند عمر طولانی دارند.

ذخیره سازی خارج از سایت

در این روش که به Offsite معروف است از فضاهای ابری و سرور FTP/SFTP و غیره استفاده می کنیم. در سروری خارج از مجموعه ما. اطلاعات به طور منظم از طریق اینترنت، اینترانت، بی سیم و سایر روش های ارتباطی به محل ذخیره سازی منتقل می شود. مزیت این روش این است که اطلاعات در خارج از مجموعه موجود است و در صورت بروز حادثه در داخل مجموعه، دست نخورده باقی می ماند. عیب آن مصرف بالای پهنای باند در هنگام استفاده از اینترنت است.

بهترین روش پشتیبان گیری ترکیبی از Onsite و Offsite است. اطلاعات در مجموعه ذخیره می شود و داده های مهم در زمان های معین در جای دیگری ذخیره می شوند. با توجه به حساسیت داده ها می توان اسلات های زمانی بهینه را برای جلوگیری از مصرف پهنای باند بالا در نظر گرفت.

روش های پشتیبان گیری از داده ها

دو روش اصلی پشتیبان گیری از داده ها وجود دارد: دستی و خودکار. در روش دستی با استفاده از هارد اکسترنال یا سی دی و موارد مشابه از اطلاعات بک آپ می گیریم. این نیاز به صرف زمان زیادی برای این موضوع دارد. همچنین، ممکن است همیشه برای پشتیبان گیری در محل نباشیم. این روش کپی داده است و نیاز به توضیح خاصی ندارد.

روش خودکار به معنای پشتیبان گیری خودکار داده ها در مکان دیگری با استفاده از سیستم های مختلف است. با توجه به تنوع داده ها، روش های مختلفی مورد نیاز است. فایل ها، پایگاه داده، سیستم عامل و موارد دیگر به روش خاص خود نیاز دارند. در اینجا به روش های تعمیر و نگهداری خودکار می پردازیم.

روش های پشتیبان گیری از داده ها

اطلاعات در مورد فایل های آرشیو: روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. نرم افزارهای مختلفی مانند Good Sync و Veeam برای کپی کردن داده ها در دستگاه ذخیره سازی به صورت برنامه ریزی شده طراحی شده اند. روش خیلی خوبی هم به نام Robocopy در ویندوز وجود دارد. با راه اندازی مناسب، این دستور عالی عمل می کند.

در این روش می توان از آن به عنوان کپی یا همگام سازی استفاده کرد. در مدل همگام سازی، پوشه مبدا و مقصد با هم مقایسه می شوند و فقط تغییرات در پوشه جدید اعمال می شود. داده های تکراری دیگر کپی نمی شوند. مدل های یک طرفه و دو طرفه قابل پیاده سازی هستند.

پایگاه داده: پایگاه داده های مختلفی مانند SQL وجود دارد. بهترین سیستم برای نرم افزاری است که با آن کار می کند تا یک نسخه پشتیبان منظم به صورت محلی نگه دارد. سپس آنها را با استفاده از روش پشتیبان گیری از فایل منتقل کنید. همچنین نرم افزارهای مختلفی برای نگهداری پایگاه داده وجود دارد.

تنظیمات سیستم عامل: در اینجا ویندوز یا نرم افزارهای دیگر این امکان را به ما می دهد که اطلاعاتی مانند Active Directory را ذخیره کنیم.

کل سیستم: ما می توانیم از کل سیستم به طور کامل و همزمان بگیریم. این روش که به تصویربرداری معروف است، کل سیستم عامل، تنظیمات و اطلاعات را کپی می کند. Acronis یکی از معروف ترین نرم افزارها در این زمینه است.

پشتیبان گیری از سرور: اگر مجازی نیست، می توانید از تمام روش های بالا استفاده کنید، این بستگی به فضای ذخیره سازی و اهمیت بخش های مختلف ما دارد. در صورت مجازی سازی بهترین نرم افزار Veeam است. می توانید آموزش پشتیبان گیری از ماشین های مجازی در ESXi را از Veeam Backup بخوانید.

خلاصه روش های پشتیبان گیری اطلاعات

چندین روش برای پشتیبان گیری شبکه وجود دارد. همه چیز به اهمیت داده ها، بودجه و امکانات شما بستگی دارد. با مطالعه این مقاله مدل های مختلف را تحلیل کنید و بر اساس نیاز خود بهترین روش را انتخاب کنید. دو نکته بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که یک بار با هر روشی که برای اطمینان از صحت سیستم استفاده می کنید، داده ها را بازیابی می کنید. دوم، ویروس ها و خطاهای تصادفی باعث از دست رفتن اطلاعات در دستگاه ذخیره سازی شما نمی شوند.

حتما اهمیت پشتیبان گیری از اطلاعات شبکه و سیستم های خود را جدی بگیرید. حتما با هر بودجه و روشی که دارید این کار را انجام دهید. استفاده از روش ترکیبی در داخل و خارج مجموعه، مطمئن ترین روش پشتیبان گیری است.

برای ایجاد سیستم تعمیر و نگهداری اتوماتیک با روش های مختلف با کارشناسان ما تماس بگیرید.