منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Server Racking – آموزش قفسه بندی تجهیزات استاندارد و خدمات قفسه بندی

Server Racking – آموزش قفسه بندی تجهیزات استاندارد و خدمات قفسه بندی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Server Racking - آموزش قفسه بندی تجهیزات استاندارد و خدمات قفسه بندی

Racking یکی از عناصر مهم برای سازمان ها و اتاق سرور است چیدمان رک های سرور نقش مهمی در عملکرد صحیح آن دارد. قفسه ها در مدل ها و طرح های مختلفی ساخته می شوند. برای به دست آوردن کارایی مناسب، باید طراحی مناسب و قرارگیری منطقی تجهیزات در رک انتخاب شود. در این مقاله با نحوه صحیح چیدمان وسایل در رک و مدل های پایه آشنا می شویم.

سرویس رکینگ توسط تیم شبکه طبق استانداردها قابل انجام است.

روش صحیح قرار دادن و چیدن رک سرور شما

برای آشنایی شما با روش صحیح نصب تجهیزات ابتدا توضیح مختصری در مورد رک و تجهیزات می دهیم و سپس شروع به چیدمان می کنیم.

مدل ها و اندازه های مختلف قفسه

قفسه در اندازه های مختلف ساخته شده است. واحد اندازه گیری ارتفاع در قفسه یک واحد نامیده می شود. در دو طرف قفسه ستون هایی وجود دارد که تجهیزات به آنها وصل شده است. به این ستون ها آداپتور می گویند. هر واحد برابر با 4.445 سانتی متر یا سه سوراخ آداپتور است. دانستن این موضوع برای انتخاب قفسه مناسب مهم است. ابعاد دیگری که در قفسه وجود دارد عمق و عرض است.

عرض رک معمولاً 60 سانتی متر است این فاصله شامل فاصله بین دو آداپتور (48 سانتی متر) و فضای کناری آداپتور تا بدنه رک می باشد. یک قفسه با عرض بیشتر نیز برای قرار دادن و مسیریابی کابل ها ساخته شده است.

عمق قفسه در سایزهای 60، 80 و 100 می باشد.

واحد قفسه بندی

تجهیزات مورد استفاده در قفسه

تجهیزات شبکه به دو صورت Rackmount و دسکتاپ دسکتاپ ساخته شده.

تجهیزات نصب قفسه

این دستگاه ها دارای عرض استاندارد 19 اینچ یا 48 سانتی متر می باشند.در دو طرف دستگاه سوراخ هایی وجود دارد که به آداپتور پیچ می شود. سرورها، سوئیچ ها، روترها و دستگاه های مختلفی وجود دارند که به این روش ساخته می شوند. تجهیزات Rackmount دارای ابعاد هستند. مثلا یک واحد یا 4 واحد. این عدد نشان دهنده ارتفاع دستگاه و فضایی است که از آداپتورها اشغال می کند.

تجهیزات رومیزی

این وسایل با ابعاد و وضعیت پایه مطابقت ندارند و برای قرار دادن روی میز یا زمین ساخته شده اند. کامپیوترهای معمولی، مانیتور کامپیوتر و مودم های خانگی نمونه هایی از این دستگاه ها هستند. اگر این وسایل در داخل قفسه قرار می گیرند، یک سینی قفسه برای قرار دادن آنها لازم است.

سرور Rackmount
سرور Rackmount
سرور دسکتاپ
سرور دسکتاپ

تاکنون با مفاهیم مورد نیاز برای راه اندازی کابینت سرور آشنا شده ایم. حالا قفسه را انتخاب می کنیم و وسایل داخل آن را مرتب می کنیم.

قفسه مناسب را انتخاب کنید

برای انتخاب قفسه مناسب، تجهیزات خود را لیست می کنیم. مثلا من 4 تا سرور دارم که هر کدوم 2 واحد فضا میخواد که 8 واحد میشه. من دو تا روتر دارم 1 pc میشه 2 pc . اگر عناصر جدول در قفسه داشته باشیم، ارتفاع را بر حسب سانتی متر اندازه گیری کرده و به واحد تبدیل می کنیم. مثلا من مانیتور دارم که 40 سانتی متر ارتفاع داره 9=40/4.4. بنابراین 9 واحد برای مانیتور مورد نیاز است.

در نهایت اعداد را جمع می کنیم و به فضای مورد نیاز می رسیم.

همیشه مقداری فضا را برای گسترش آینده در نظر بگیرید و از بارگذاری بیش از حد تجهیزات که باعث ازدحام می شود، در نظر بگیرید.

عمق قفسه با توجه به طول تجهیزات انتخاب می شود. فضا باید حداقل 10 سانتی متر بیشتر از بلندترین واحد باشد. اگر از سرورهایی مانند HP استفاده می کنید، حداقل عمق رک باید 100 سانتی متر باشد.

قفسه را انتخاب می کنیم و در جای خود نصب می کنیم.

برای سازماندهی رک، دیدن نمای قبل از چیدمان رک سرور و همچنین فایل کردن آن، ابتدا شماتیک رک را ترسیم می کنیم.

Rack layout چیست و کاربرد آن در rack layout سرور

نمودار رک یک نمای شماتیک از قفسه ای است که تجهیزات در آن چیده شده اند. برای ترسیم این نمودار می توانید از نرم افزارهایی مانند Visio استفاده کنید. همچنین سایت هایی مانند visual-paradigm وجود دارند که می توانید طرح خود را به صورت آنلاین ترسیم کنید.

روش چیدمان غرفه عمومی در زیر توضیح داده شده است. شرایط ایجاد یک اتاق سرور بزرگ و مرکز داده متفاوت است. طراحی دقیق و ارتباطات طبقه بندی شده است. سپس نمودار هر قفسه طراحی می شود.

بیشتر بخوانید: راه اندازی اتاق سرور

ما موارد را برای چیدمان دسته بندی می کنیم. این ابزارها شامل ابزارهایی هستند که اغلب با آنها کار می کنید و ابزارهایی که کمتر استفاده می کنید. به عنوان مثال، شما کارهای زیادی را با یک مودم یا پچ پنل انجام می دهید. اما سرور همیشه روشن است و در صورت بروز مشکل در فواصل زمانی طولانی به آن مراجعه می کنید.

در مرکز داده، شرایط متفاوت است و ممکن است یک کابینت فقط سرور و یک کابینت فقط سوئیچ وجود داشته باشد.

نمودار رک برای چیدمان رک های سرور
  • وسایلی که مکررا استفاده می کنیم مانند پچ پنل و سوئیچ را در بالای کابینت قرار می دهیم تا در دسترس ما باشد. بعد از پچ پنل به صفحه مدیریت کابل نیاز داریم تا پچ کابل ها سازماندهی شوند. سپس سوئیچ را می بندیم. سپس سوییچ دوم و سپس مدیریت کابل و سپس پچ پنل بعدی را ببندید. این فرآیند را تا زمانی که پچ پنل ها تمام شود انجام می دهیم.
  • یکی دیگر از وسایل قابل استفاده در رک کیبورد و مانیتور است. این در دو مورد قابل اجرا است. یکی استفاده از کنسول مانیتور است که واحدی است که شامل صفحه کلید و مانیتور با هم است. دوم اینکه به دلیل هزینه بالای آن می توان از کیبورد و مانیتور معمولی نیز استفاده کرد. صفحه کلید در یک سینی قابل جابجایی قرار می گیرد. در هر صورت محل نصب باید جایی باشد که کاربر احساس راحتی کند. این بدان معنی است که ماینر در گوشه مشاهده است و صفحه کلید در دسترس است.
  • روتر و فایروال، در صورت وجود، می توانند در این فضاها محصور شوند. سینی را در جایی می بندیم که دسترسی خوبی به ابزار داشته باشیم.
  • ما سرورها و جعبه هایی را که زیاد استفاده نمی کنیم در پایین رک قرار می دهیم.

کابل کشی در قفسه

کابل های ورودی به رک شامل کابل های برق و کابل های داده می شود. ما به یک طرف قفسه برای برق و یک طرف برای شبکه نگاه می کنیم. نزدیک بودن سیم برق و شبکه باعث ایجاد نویز شبکه می شود. کابل های شبکه را کمی طولانی تر می کنیم. یعنی تناسب را تغییر نمی دهیم. این برای اصلاح آسیب و جابجایی احتمالی قفسه ضروری است. کابل اضافی را در مکانی مناسب نگهداری می کنیم. در پشت پچ پانل ها، کابل ها سازماندهی و برچسب گذاری شده اند.

ورودی کابل می تواند از پایین قفسه، از بالا یا از هر دو طرف باشد. بستگی به میزان کابل و نحوه چیدمان اتاق سرور دارد.

بیشتر بخوانید: کابل کشی شبکه

کابل کشی رک های سرور

نکات مهم هنگام چیدمان رک سرور

دستگاه های موجود در قفسه گرما تولید می کنند. این سوال دو چیز می خواهد. ابتدا باید شرایط تهویه و سرمایش اتاق سرور مناسب باشد. دوم اینکه در چیدمان قفسه باید فضای کافی برای گردش هوا وجود داشته باشد. تجهیزات نصب قفسه دارای فن است. فن ها هوا را از جلو و از پشت خارج می کنند. بنابراین قسمتی که باید خنک شود فضای جلوی رک است.

فضای بین تجهیزات را با پانل های خالی پر کنید. این به جلوگیری از مخلوط شدن هوای سرد و گرم در قفسه کمک می کند. همچنین به تنه شما ظاهر زیباتری می دهد.

درب توری برای خنک کردن داخل قفسه مناسب تر از درب شیشه ای است.

اگر از یو پی اس استفاده می کنید، آن را در پایین قفسه ذخیره می کنیم. یو پی اس سنگین است و زیاد با آن سر و کار نداریم.

منبع تغذیه را پشت رک می بندیم. این به ما کمک می کند کابل های برق را مدیریت کنیم. به علاوه طول کابل برق دستگاه ها مناسب تر خواهد بود. همچنین فضایی در پشت رک های سرور برای اتصال عمودی منبع تغذیه وجود دارد.

قرار دادن رک در اتاق سرور و مرکز داده

در اتاق سرور بزرگ و مرکز داده، ابتدا کل اتاق کامپیوتر طراحی می شود. منطقه بندی انجام شده است. MDA، HDA، ZDA تعریف شده است. سپس حجم و نوع المان ها را در قفسه ها مشخص می کنیم. در هر ناحیه، وظیفه هر رک چیست؟ رک سرور است یا رک توزیع؟ سپس نحوه چیدمان آن را مشخص می کنیم. مسیر کابل های داخل رک را مشخص می کنیم و عملکرد آن را بررسی می کنیم. طرح های نهایی تهیه و در اختیار تیم اجرایی قرار می گیرد.

در یک مرکز داده، یک رک فقط می تواند یک سوئیچ باشد. فقط یک پچ پنل در هر کابینت و یک سرور فقط در هر کابینت. روش های ترکیبی نیز وجود دارد. بنابراین چیدمان آن به اندازه اتاق سرور و کاربر آن بستگی دارد.

برای آرایش تنه و مشاوره فنی با کارشناسان ما تماس بگیرید.